Üsein Bodaninskiy

Üsein Abdurefi oğlu Bodaninskiy (*1877 - 1938 çeçek ayınıñ 17) - qırımtatar medeniyetiniñ ulu erbabı, ressam-dekorator, qavmiyatçı, tarihçı, müzey hadimi. Bağçasaray Hansaray müzeyiniñ esasçısı ve ilk müdiri.

Üsein Bodaninskiy
Doğğan künü:1 (13) dekabr 1877
Doğğan yeri:Aqmescit, Rusiye imperiyası
Ölgen künü:1938 aprel 17(1938-04-17) (60 yaşında)
Ölgen yeri:Aqmescit, Rusiye Şuralar Federativ Sotsialist Cumhuriyeti, Şuralar Sotsialistik Cumhuriyetleri Birligi
Memleketi:Flag of Russia.svg Rusiye imperiyası
Flag of the Soviet Union (1924–1955).svg Şuralar Sotsialistik Cumhuriyetleri Birligi
Oquğan universitetiStroganov Moscow State University of Arts and Industry[d]
Zenaatısanatkâr, sanatşınas

TercimeiyalDeñiştir

Aqmescit yanındaki Badana köyünde Aqmescit halq tatar oquv yurtunıñ ocasınıñ ailesinde doğdı. Moskvada ressamlığını ögrene edi, soñra Paris, İstanbul, Drezden ve Sankt-Peterburgta ressam-dekorator olıp çalışa edi. Yigirmi yıl içinde Qırım tışında yaşamaqta edi ve yarımadağa ağanıñ ricası ile qaytqan. Vatandaki içtimaiy ayatına deral qatnağan, Qurultay murahhası olıp ve Bağçasarayda yerleşip özüni halqınıñ tarih ve qavmiyatını tetqiq etüvge bağışladı. Baştan mında qadimiy abidelerni qoruv ve saqlavnen oğraşqan Petrograd ortaqlığınıñ Bağçasaray merkezini tesis ete. Soñra ise, 1917 senesi orta küz ayında Han sarayında teşkil etilgen müzeyniñ müdiri ola.

BasqılarDeñiştir

1934 senesi Bodaninskiyni vazifeden çıqardılar.

1935-1937 seneler içinde Moskva ve Tifliste tesadüfiy qazançlar ile qıt qanaat keçine edi. Lâkin 1937 senesi akisinqilâbiy milletçilik teşkilâtında iştiragı ve ecnebiy istihbaratına işbirliginen qabaatlanıp tevqif etilgen. 1938 senesi çeçek ayınıñ 17-sinde qırımtatar medeniyeti diger ulu erbaplarınen beraber Aqmescitte qurşunğa tizilgen.