Open main menu

Changes

no edit summary
'''III İslâm Geray''' ({{lang-crh-ar|۳اسلام كراى‎}}; 1604–1654) - Qırım hanı. 1644 ile 1654 yılları arasında saltanat sürgen. [[I Selâmet Geray]]nıñ oğludır.
 
Yaş olğanda Reç Pospolita[[Lehistan]] ile cenk devamında III İslâm Geray esir tüşip Lehistanda 7 yıl keçirdi. Azat olğan soñ [[Osmanlı DevletindeDevleti]]nde yerleşti. [[Bahadır Geray]] III İslâm Geraynı [[qalğa]] dep tayin etti, amma ölüminden soñ [[IV Mehmed Geray]] tahtqa kelgeninen İslâm Geray kene Qırımdan ketti. Üç yıl soñra yani 1644 senesi [[Osmanlı]] sultanı, Sultan İbrahim tarafından ağası [[IV Mehmed Geray]]nıñGeraynıñ yerine han ilân etilgen.
 
Rus, ukrain ve leh tarih menbalarında III İslâm Geray ukrain qazaqlığınıñ [[Lehistan]]ğaLehistanğa qarşı cenkinde iştirak etkeni içün bellidir. O, 1648 senesinden itibaren Zaporog qazaqlarınıñ getmanı [[Bogdan Hmelnitskiy]] ile Lehistanğa qarşı ittifaqqa ketken. Bu ittifaq Qırım Hanlığını küçlendirgendir. Birlikte 1649 senesi Zbaraj ve 1651 senesi Beresteçko muarebelerine qatılğanlardır. III İslâm Geraynıñ zan etkenine köre, qazaqlarğa qol tutqanı Qırım Hanlığınıñ şimal sıñırında QırımğaQırımnıñ dostu dostolğan yañı bir qazaq memleket meydanğa ketirmege yardım etmek kerek edi. 1654 senesi Pereyaslav Barışı ile Lehistan ile sulh yapıp [[Rusiye]]ge qarşı birlik yaratqan.
 
III İslâm Geray üküm sürgen devriniñ hususiyeti Qırım Hanlıq içindeki tınçlıq edi. İslâm Geray cümert ükümdar olıp öz para ile bütün Hanlıq boyunca qurucılıq ve tamir işlerini yaptırdı.
 
III İslâm Geray 1654 senesi [[Bağçasaray]]da öldi ve [[Hansaray]] dürbesinde defin etilgendir. O ölgen soñ IV Mehmed Geray yañıdan han oldı.
 
{{Qırım Hanları}}