“Memlük Devleti” saifesiniñ versiyaları arasındaki farq

k
no edit summary
k
k
Belgiler: Mobile edit Mobile web edit Visual edit
 
[[imageFayl:Eastern Mediterranean 1450 tr.png|200px|thumb]]
'''Memlük Devleti''' ({{lang-ar|سلطنة المماليك}} - ''Saltanat al-Mamalik'') – XIII – XVI asırlarında yaşağan Şimaliy [[Afrika]] ([[Mısır]]) ve Cenüp-Ğarbiy [[Asiya]]daki bir devlet.
 
Memlük devleti üküm sürgen devresinde [[Haçlılar]]nı bu yerlerden atqan, Moğol istilâsını toqtatqan ve Mısırnı yañıdan bir ticaret yolu yasağan. 1260 senesinde [[Bağdat]]nı alıp Halifeni öldürgen Moğollar Memlük Devletiniñ üstüne yürgen, Ayn Calut degen yerde uruş olğan, cenk Moğollarnıñ yeñilmesinen neticelengen. Bu cenkten soñra askerlerniñ başında olğan [[Baybars]], Sultan Qutuznı öldürip başqa keçken soñ, 1261 senesinde El-Muntasırnı [[Halife]] tayin etken. Daa evel Bağdatta olğan [[Halifelik]] bundan soñra [[Qaire]]ge keçip Memlük Devletiniñ imayesine kirgen.
 
1461 senesine qadar Memlüklernen [[Osmanlılar]] arasında yaqınlıq üküm süre edi. Bu seneden soñra aradaki topraqlar içün ükümranlıq ve akimiyet sebebinen bu yaqınlıq bozuldı. 1516-1517 senelerinde Mercidabıq ve Ridaniyede Osmanlılar Memlüklerni yeñdi. Osmanlı [[asker|askerleri]] Qairege kirdi. 267 senelik Memlük Devleti yoq oldı. Halifelik Qaireden [[İstanbul]]ğa keçti.
 
== Mısır Memlük sultanları ==
7

edits