“Amet-Han Sultan” saifesiniñ versiyaları arasındaki farq

no edit summary
k (Don Alessandro moved page Amethan Sultan to Amet-Han Sultan)
'''Amethan Sultan оğluAmet-Han Sultan''' — belli arbiy uçucı, [[II Cian cenki]] iştirakçi, [[Şuralar Birligi]]niñ eki defa qaramanı.
 
AmethanAmet-Han Sultan 1920 senesi [[Alupka]]da doğdı. [[Aqmescit]]te FZO mektebinde oqudı. Bundan soñ, ustanıñ şegirdi olaraq, parovoz deposında çalıştı. Aynı vaqıtta aeroklubğa qatnap oqudı. Arbiy uçucı olmaq istegi onı [[Aqyar]] yaqınlarındaki [[Qaçı aviatsiya mektebi]]ne alıp keldi. On doquz yaşında bu mektepniñ kursantı oldı.
 
AmethanAmet-Han Qaçı mektebini [[II Cian cenki]] başlamazdan bir yıl evel bitirdi ve [[ŞSCB]]niñ ğarbındaki qısımlardan birine hızmet etmege yollandı.
 
AmethanAmet-Han ve onıñ silâdaşları quveti qat-qat artqaç olğan ava duşmanına qarşı küreşte aqranı olmağan erlik, cesaret ve qaramanlıq kösterdiler.
 
Qızıl bayraqlı gvardiya qırıcı aviatsiya polkunıñ eskadrilya komandanı AmethanAmet-Han Sultan 359 uruşta bulundı. Şahsen özü on bir duşman uçağını urıp tüşürdi. Gruppa ile olğan ava çatışmalarında ise 19 duşman uçağını ğayıp etti. Bundan ğayrı, Stalingrad cebesinde 110 cenkâver uruşta bulundı, şahsen özü altı uçaq urıp tüşürdi ve gruppa ile olğan ava cenkinde yedi duşman uçağını ğayıp etti.
 
Bu fedakârlığı içün AmethanğaAmet-Hanğa 1943 senesi avgust 24-te, ükümetniñ qararı mücibi ile, [[Şuralar Birliginiñ Qaramanı]] unvanı berildi.
 
AmethanAmet-Han ava cenkiniñ büyük ustası ve aqiqiy ass oldı. 1942 senesi mayıs 31-de Yaroslavl töpesinde Yunkers-88 uçağını özü uçağınıñ kevdesi ile urıp yerge tüşürgende, ekipajdan eki nemse uçucısı esir alındı, ekisi uçaq içinde yandı. AmethanAmet-Han özü ise avadan yerge paraşüt ile tüşip qurtuldı. O, Şarqiy Prussiyada altı uçaq urıp tüşürdi. 1945 senesi yanvar 18-de dört biñ metr yükseklikte yigirmi beş nemse uçağına qarşı bir özü çıqıp, üç uçaqnı urıp tüşürdi.
 
Bu batırlıqları içün AmethanAmet-Han Sultanğa 1945 senesi iyün 29-da Şuralar Birliginiñ Eki defa Qaramanı unvanı berildi. Misli yoq cesürligi içün AmethanAmet-Han Sultan cenkniñ soñunda Devlet mukâfatı laureatı unvanını aldı.
 
Uruşlarda AmethanAmet-Han özüniñ ustalığı, pişkinligi, cesürligi ile öyle yüksek şüret qazandı ki, ondan közleri qorqqan nemse aviatsiya komandanlığı bir çare tapıp AmethanAmet-Han Sultanı yaqalamaq ve yoq etmek ükümini çıqardı. AmethanAmet-Han ise qorqmadı. “Men AmethanAmet-Han Sultanım! Men AmethanAmet-Han Sultanım! Nemse basqıncılarına ölüm!” – dey edi radio ile. Oña cevap olaraq nemselerniñ efirde: “Achtung! Achtung! (Diqqat! Diqqat!) Avada AmethanAmet-Han! Uruştan çıqıñız!” – degen emirleri eşitile edi.
 
Devrimizniñ acayip adamı, qırımtatar halqınıñ iftiharı AmethanAmet-Han Sultan 1971 senesi fevral 1-de yañı uçaq sınavı vaqıtında elâk oldı.
 
Bugün [[Aqmescit]], [[Alupka]] ve [[Mahaçqala]] şeerleriniñ meydan ve sоqaqları AmethanAmet-Han Sultannıñ adı taşıylar.
 
{{DEFAULTSORT:Sultan, AmethanAmet-Han}}
[[Kategoriya:II Cian cenki qaramanları]]
[[Kategoriya:1920 senesinde doğğanlar]]